stanford_elsevier_22_news_button.fw

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde 51 İTÜ’lü

Elsevier ve Stanford Üniversitesi’nin her yıl gerçekleştirdiği dünyanın en etkili bilim insanları listesi açıklandı. İTÜ; “kariyer boyu etki” kategorisinde 59, “yıllık etki” kategorisinde ise 51 akademisyeniyle Türkiye’den listeye giren üniversiteler içinde birinci sırada yer aldı.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Elsevier ve Stanford Üniversitesi’nden bilim insanlarının her yıl gerçekleştirdiği dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı son liste geçtiğimiz günlerde bilimsel, teknik ve tıbbi içerik konusunda uzmanlaşmış Hollanda merkezli yayıncılık şirketi olan Elsevier tarafından yayımlandı. Sıralama, “kariyer boyu etki” ve “yıllık etki” olarak iki kategoride listelendi. Listenin oluşturulmasında; nitelikli yayın sayısı, yayınların yer aldığı derginin etkisi, patent sayısı, yapılan atıf sayısı, h-indeks, hm-indeks, makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve yayımlandığı derginin etkisi gibi uluslararası ölçütler kullanıldı.

Detaylı kriterlere göre sıralanan listede, “yıllık etki” kategorisinde toplam 200 bin 409 bilim insanı değerlendirmeye tabi tutuldu. Dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı listeye Türkiye’den toplam 1.202 bilim insanı dahil olurken, İTÜ’den kariyer boyu etki kategorisinde59 ve yıllık etki kategorisinde ise51akademisyenimiz girdi. İTÜ, Türkiye’de listeye giren bilim insanı sayısı bakımından geçtiğimiz yıla göre önemli bir yükseliş kaydetti ve birinci sırada yer aldı.

Dünyanın en etkili bilim insanı listesinde İTÜ’den alan sıralamasına göre ilk 100’de 4, ilk 500’de 17, ilk 1.000’de ise 28 akademisyen yer aldı.

Kariyer analizinin yapıldığı ve son beş yıllık yayınların atıf etkisine göre dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı “kariyer boyu etki” kategorisinde ise, değerlendirmeye alınan toplam 195 bin 605 kişi arasında İTÜ’den 59 bilim insanı listeye dahil oldu.

Türkiye’den toplam 897 bilim insanının son beş yıllık yayınlarının atıf etkisine göre sıralandığı bu kategoride İTÜ, listeye giren 59 bilim insanı sayısıyla da Türkiye’de birinci oldu. “Kariyer boyu etki” kategorisinde alan sıralamasına göre ilk 100’de 3, ilk 200’de 5, ilk 500’de 13, ilk 1.000’de ise 31 bilim insanı yer aldı.

Elsevier en etkili İTÜ’lü bilim insanları listesine erişim için tıklayınız.

Elsevier kariyer boyu etki kategorisinde yer alan İTÜ’lü bilim insanları listesine erişim için tıklayınız.

Elsevier tarafından yayımlanan listelere erişim için tıklayınız.

SF_tw